Hajdú Zsófia, gyakornok | 2015. márc. 13., 11:30
Ahol dupla élmény vár kicsikre, nagyokra: Kerámia Festöde és Galéria
Belépek az ajtón, a falakról műalkotások néznek le rám, vonzzák a tekintetemet. A benti kis szobában kerek asztal, közepén egy bögrében megannyi ecset, a szürkére festett polcokon ezer színben pompázó festékek. Szurdi Éva keramikusművésszel, a Kerámia Festöde és Galéria megálmodójával beszélgettünk arról, hogyan kapott helyet egy Galéria is a már két és fél éve működő Kerámia Festöde mellett, megteremtve így a művészetek szerelmeseinek fellegvárát.
− Honnan jött a Kerámia Festöde és Galéria létrehozásának ötlete?
− A legfőbb inspirációt évekkel ezelőtt, külföldi útjaim során szereztem, Spanyolországban és Németországban találkoztam először ilyen kis műhelyekkel. Kapolcson már 1989 óta üzemel az általam indított Kapolcsi Fazekasműhely és Galéria. 2012-ben Pécsre kerültem, azóta a munkám és a családom miatt minden héten ingázok Budapest és Pécs között, így adta magát az ötlet, hogy nyithatnék egy ilyen helyet itt is. Megvalósítottam és szerencsére már az első időktől kezdve elég komoly érdeklődés mutatkozott a Festöde iránt, turisták és a pécsiek körében is.
− Hogyan épül fel egy foglalkozás a Festödében?
− A foglalkozások lényege, hogy a félkész, terrakottára kiégetett, korongolt, kézzel megmunkált kerámiákat az érdeklődők saját kreativitásuk segítségével kidekorálhatják, megfesthetik. Lehet választani tálat, csészét, bögrét, de népszerűek az állatos figurák is: a kutya, az óriás kolibri, a bagoly és a cica. Festés után mi az elkészült mintát színtelen fedőmázba mártjuk, majd kiégetjük nekik és másnap, harmadnap érte jöhetnek. A kész művek tökéletesek használati tárgynak, vagy akár ajándéknak is.
− Mi a foglalkozások fő célja?
− A Kerámia Festöde kikapcsolódást nyújt a szürke, rohanó mindennapokban. Itt kicsik és nagyok is szabadon engedhetik a fantáziájukat, félretehetik a hétköznapi gondjaikat. Nagyon sok egyetemista jön be vizsgaidőszakban, beülnek, festegetnek, kikapcsolódnak az egész napi-éjszakai tanulás után. De jöttek már hozzánk csapatépítő tréningre, és a családok is nagyon kedvelik az efféle kikapcsolódást. Együtt lehet anya, apa, nagymama, nagypapa, kis öcsi és nővérke! Tökéletes felfrissítő program.

− A Festöde mellett idén februártól egy Galéria is helyet kapott. Mi okból?
− Már régóta gondolkodtam rajta, hogy milyen jó lenne létrehozni egy ilyen helyet, ahol nemcsak alkothatnak az érdeklődők, hanem inspirálódhatnak is. Amikor a Zsolnay Kulturális Negyed Kézműves Boltok Utcájának egyik kisebb üzletéből átköltöztünk ide a Zsolnay Ignác Házba, a helyszín is adott lett hozzá. Így a Festöde mellett helyett kaphatott egy kicsi és hangulatos Galéria.
− Milyen művészeket tervez elhozni ide a Galériába?
− Kortárs galériát terveztem, lesznek képző-, ipar- és egyéb művészek, kézművesek vagy akár művészeti egyesületek is, tehát nem csak egy-egy alkotó. Továbbá van itt Pécsen egy nagyon szép kezdeményezés, a Fogd a Kezem Alapítvány, ahol sérült gyerekek napközis rendszerben kézműves tevékenységet folytatnak. Szeretnék itt egy kiállítást rendezni nekik, bemutatni, hogy mennyire ügyesek, mennyire élvezik, szeretik csinálni. Remélem ezt az év második felére sikerül összehozni. Jelenleg Ruttka Andrea textilművész kiállítását tekinthetik meg az érdeklődők, ahol a gombostűk kapták a főszerepet.

− Mi teszi még különlegesebbé a Galériát?
− Amiben picit különbözünk az egyéb kis galériáktól, hogy úgy tervezzük, minden kiállításmegnyitónkon a kiállítóművész tart egy interaktív foglalkozást a vendégeknek. Be szeretnénk vonni az érdeklődőket az alkotási folyamat egy részébe, kipróbálhatják, milyen akrillal, olajfestékkel festeni, megismerhetik, milyen technikával dolgozott a művész a kiállított műveken. A megnyitó épp ezért kicsit hosszabb, hogy mindenki, aki eljön, kipróbálhassa a művész módszereit.
− Ezek szerint a Galériának és a Festödének nagyon jó helye van egymás mellett!
− Igen, így együtt a kettő nagyon szuper. Azt gondolom, hogy aki bejön ide festeni, amúgy is érdeklődik és nyitott a művészetek iránt. A látogatók kapnak egy pluszt azáltal, hogy eljönnek kiélni a kreativitásukat a Festödében, közben megtekinthetik az aktuális kiállítást is, mely minden esetben ingyenesen látogatható. A Festödében a kifejezetten gyerekeknek szóló foglalkozások minden kedden 10-től 12-ig vannak, de a hétfői nap kivételével minden nap 10-17 óra között várjuk az érdeklődőket a Zsolnay Kulturális Negyedben található Boltok Utcájában lévő Kerámia Festödébe (Zsolnay Ignác Ház). 3 éves kortól akár 100 éves korig mindenki jöhet festeni, aki elbírja az ecsetet! Aki pedig a kiállításmegnyitókra is eljön, még több élménnyel gazdagodhat.

Szurdi Éva budapesti keramikusművész 2012 óta Pécsen is alkot, a Kerámia Festödét lassan két és fél éve működteti. Töretlen lelkesedése rengeteg új ötletet szül, melyek közül a legújabb a Festöde előterében nyílt Galéria, ahol havonta rendez kiállításokat.
KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK
EGYÉB KAPCSOLÓDÓ CIKKEK:




