Halász Kinga | 2016. máj. 13., 11:00
Dallamok a magyarság legbensőbb gyökereiből
Különböző formációkkal többször jártak már a Zsolnay Negyedben a Fonó Zenekar tagjai, ám most igazi különlegességgel készülnek: május 20-án, a Zsolnay Piknik keretében a Fölszállott a páva tehetségkutató műsor felfedezettjeivel adnak koncertet, amelyet magyar táncház követ. A zenekar képviseletében Agócs Gergely mesélt a népzene mai létjogosultságáról és a pécsi terveikről.
−Tapasztalatuk szerint melyik korosztályt tudja leginkább megszólítani napjainkban a népzene?
A népzene mindenkié. Sokak egy torz kép alapján vélekednek a folklórról. Le kell szögeznünk: a hagyományos kultúra nem csak az öregeké. Ezt bebizonyította a Fölszállott a páva tehetségkutató műsor is, ugyanis a nézettségi adatok szerint a 18-25 évesek között legalább olyan magas volt a vetélkedő nézettsége, mint a 49 évesnél idősebbek körében. Ehhez hozzátartozik az is, hogy Magyarországon ma több mint 192.000 ember foglalkozik szervezetten valamilyen népművészeti előadói tevékenységgel. Ez a hatalmas szám is azt mutatja, hogy minden korosztály nyitott rá.
−Mi a népzene népszerűségének „titka”?
A népzene olyan finomra csiszolt esztétikai alakzat, amelynek formáit évszázadokon keresztül emberek milliói alakítgatták a saját maguk képére. A folyamat során valami nagyon belső emberi szubsztancia jött létre. A népzene azért tud olyan széles tömegekhez szólni, mert hitelesen tudja megjeleníteni az ember legbelső rezdüléseit.

−A Zsolnay Pikniken különleges vendégekkel állnak színpadra!
Meghívott vendégeink a Fölszállott a páva műsor tehetségei: Berecz István és Kacsó Hanga Borbála. Hangácska a mi felfedezettünk, hiszen a műsor zsűritagjaként kellett felismernem, hogy a hangja hihetetlenül egyedi és őszinte színfoltot képvisel.
−Táncra is perdülhet a közönség?
Igen, a koncertet magyar táncház követi. A közönségünk jó része táncházakban szocializálódott, s ezért is döntöttünk úgy, hogy az utolsó előtti, Hateha! névre keresztelt lemezünk kifejezetten táncházas anyagot tartalmaz.

−Mit üzen a pécsi közönségnek?
Azt üzenem, hogy daloljanak, és ne hagyják, hogy beszippantsa őket a globalizáció. Minket, magyarokat a hagyományos kultúránk tud kiemelni az akármilyenség szürkeségéből és csak ez az értékrendszer tudja felmutatni a valamilyenségünk sokszínű értékeit.
KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK
EGYÉB KAPCSOLÓDÓ CIKKEK:




