EozinMagazin | 2015. jún. 10., 07:50
Élményszerű tanulás a javából
Egy pályázat, a pécsi világörökségi helyszínek varázslatos világa, egy színdarab, megannyi ókeresztény szokás, az öregedő Diocletianus császár szolgaként nevelt fia, tizenöt boldog diák és egy horvátországi út. Hogy hogyan is kapcsolódnak ezek össze, kiderül Kálóczi Lola történész beszámolójából, aki a Zsolnay Örökségkezelő NKft. világörökségi divíziójának munkatársaként elhivatott abban, hogy a mai fiatalokkal személyes tapasztalatok és átélt élmények segítségével lehet leginkább megismertetni és megszerettetni a történelmet.
2014 őszén nyílt lehetőségünk arra, hogy a Dél-Dunántúli Örökségturisztikai Klaszterrel együttműködve kiírásra kerüljön alkotói pályázatunk, amelynek segítségével egy igazán élményszerű és hatékony ismeretátadási programot szerveztünk meg. A 10-13 éves korosztály egy színjáték keretében ismerkedett a 4. századi kereszténység történetével, a korszak temetkezési szokásaival, a késő római korszak mindennapjaival.
Az általános iskolás gyerekek (15 fő) Móra Ferenc Az aranykoporsó című regényének részleteit adták elő 2014. december 12-én diáktársaiknak, családtagjaiknak. A történet a 3. század végén Diocletianus császár korában játszódik. Diocletianus császár az antik világ feltámasztásával próbálja megteremteni a birodalom belső rendjét, de törekvései során minduntalan szembe kerül az egyre erősödő kereszténységgel.
Az öregedő császár eközben szolgaként nevelteti fiát, aki egy jóslat szerint csak akkor lehet utódja, ha kilétét nagykorúságáig titokban tudják tartani. Quintipor azonban reménytelen szerelemre gyullad a társcsászár egyik leánya, Titanilla iránt, majd megismerve a kereszténységet, Krisztus követőjévé válik.

A történet adta magát, hogy előadjuk a pécsi ókeresztény temető 1600 éves emlékei között, hisz az események abban a korban játszódnak, amikor létrejöttek Sopianae ókeresztény temetőjének emlékei. A regényt átszövő érzelmek sokszínűsége, a szerelem, a tragédia, a kegyetlenség, a gyerekek érzelmeire hat, így hatékonyabbá válik az ismeretszerzés. Azáltal hogy érzéseik révén bevonódtak a történetbe, könnyebben megértették, hogyan éltek az ókeresztények, mit jelentett számukra a hitük, miért lettek Krisztus követői, és hogy milyen volt, hogyan változott az állam viszonya az új hit képviselőivel szemben, e viszony megváltozásának, a megtűrésnek vagy a véres üldözéseknek milyen okai lehettek.
A színdarabot rendezte, és a gyerekeket felkészítette Tóth András színész/rendező, valamint Guth Anita színész/rendező. A próbák több héten át tartottak, melynek során a rendezők nemcsak a színjátszás, de a drámapedagógia módszereit is alkalmazták.
Az előadás sikert aratott, és rendkívüli népszerűségnek örvendett, mind a gyerekek szülei, mind pedig az előadásra ellátogató osztálytársak, barátok körében.

A pályázatból lehetőségünk nyílt arra, hogy az idei gyereknapon egy horvátországi utazással jutalmazzuk a darab szereplőit. Elsődleges úti célunk Diocletianus császár spliti palotája volt, de ellátogattunk a római kori Salona városába is, ahol bejárhattuk az egykor virágzó colonia területét, és megnézhettük fórumát, amfiteátrumát, a közfürdők, vízvezetékek, középületek megmaradt hírnökeit. Számunkra különlegesen izgalmas volt, hogy láthattuk Marusinac római kori ókeresztény temetőjét, amely hatalmas szarkofágjaival csakugyan ámulatba ejtett minket, ugyanakkor egy lépést tettünk afelé, hogy megértsük, a mi pécsi ókeresztény temetőnk egyedülállósága a temetkezési formák sokféleségében rejlik, hiszen Pécsett nemcsak szarkofágok, de kétszintes festett falú sírkamrák, különleges alaprajzú sírépítmények (nyolcszög alaprajzú, három, illetve hét apszisos alaprajzú) is találhatók.
A sok-sok látnivaló és séta után persze a strandolásra is időt szakítottunk. A négy napos kirándulás nagyszerűen sikerült.
A jó hír pedig az, hogy az Aranykoporsó előadás újra látható lesz a Cella Septichora Látogatóközpontban a Múzeumok Éjszakáján június 20-án, 19 órakor. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK
EGYÉB KAPCSOLÓDÓ CIKKEK:




