Halász Kinga | 2014. aug. 26., 08:45
Fiatal tehetségek kibontakozása az m21-ben
„Kézbe vehettük, kipróbálhattuk az eszközöket, és az interjútól kezdve a vágásig mindent mi csinálhattunk. Rengeteget tanultam és fejlődtem” – mondta Peregi Dalma, a Pécsi Kesztyű – Brandépítés a kesztyű kézművesség, az építészet, a fotográfia és a média összefogásával elnevezésű pályázat egyik középiskolás résztvevője. Az elkészült munkákból a Zsolnay Kulturális Negyedben található Pécsi Galéria m21-ben nyílt kiállítás augusztus 21-én.
A közel két éven át, több mint száz fiatal diák részvételével zajló projekt zárórendezvényén a kesztyű-kézművesség, az építészet, a fotográfia és az elektronikus sajtó területén létrejött alkotásokat állították ki.
– A Zsolnay Kulturális Negyedben a kultúra átélhető, a Negyed nemcsak befogadja a kultúrát, hanem biztosítja is a kreatív alkotómunka feltételeit – mondta a megnyitón Bencze Zoltán, a program szakmai vezetője, majd hozzátette: – Mindezek szellemében a projekt során a résztvevő fiatalokkal végigjártuk az alkotói folyamat szakaszait, mindezt az életszerűség és a gyakorlatorientáltság felől megközelítve.

A négy foglalkozás-sorozat, a kesztyű-kézművesség, az építészet, a fotográfia és az elektronikus sajtó látszólag talán távol állnak egymástól, ugyanakkor a projekt során bebizonyosodott, hogy kiválóan működik együtt a négy terület. Ezt bizonyítja, hogy a kesztyű-kézművesség szekció fiatal alkotói által készített 28 pár kesztyű kiállítóterét az építészet foglalkozás-sorozatban résztvevő diákok álmodták meg és hozták létre. Mind a négy területen képzett szakemberektől tanulhattak a diákok, akik olykor meglepetéseket is okoztak mentoraiknak:
– Nagyon kreatívak voltak a fiatalok, sokszor olyan plusz ötleteket is belevittek a feladatokba, hogy magam is elámultam és csak csillogó szemekkel csodáltam az elkészült alkotásokat – mondta Földesi Mihály, az elektronikus média foglalkozás-sorozat egyik oktatója. Az elcsodálkozás oda-vissza megvalósult, hiszen a résztvevő diákok számára is hatalmas élményt jelentett a program:

– Kipróbálhattam olyan új gépeket, amilyeneket eddig soha és bemehettünk olyan helyekre is, ahová amúgy nem jutottunk volna el. Ilyen volt például a „Magasház”, ami izgalmas volt, szóval nagyon élveztem a részvételt – mondta Vecsei Gábor, a fotográfia csoport egyik diákja. Egy másik résztvevő, Peregi Dalma szerint a projekt legfontosabb eleme az volt, hogy segített megtalálni a pályaválasztás előtt álló fiataloknak a maguk útját:
– Fejlesztette a személyiségünket, kipróbálhattuk, hogy valóban ez-e a mi világunk és mérlegelni tudjuk, hogy ezen a területen akarunk-e elhelyezkedni a jövőben. Egyszóval nagyon örülök, hogy itt lehettem.
KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK
EGYÉB KAPCSOLÓDÓ CIKKEK:




