Méhes Károly | 2012. júl. 26., 08:00
Más ritmus, ugyanaz a szenvedély a Kodályban
Augusztus 22-én különleges élményben lehet része a Kodály Központ közönségének: a százhalombattai Summerfesten vendégeskedő táncegyüttesek közül egy argentin tangócsoport és egy tajvani néptáncegyüttes jön el Pécsre.
A Malevaje Porteño, Argentínából
A Malevaje Porteño képzett zenészekből és táncosokból álló formáció, akiknek egy dolog a legfontosabb az életében: vigyék és népszerűsítsék az argentin zenét, szerte a világban. Ez főképp a tangó, amit – bár Uruguayban is magukénak mondják az eredetét – a közvélemény Argentína legnépszerűbb zenei műfajaként ismer és szeret. De nyilván, főképp itt Európában, nem ismerhetjük soha eléggé, és az is valószínű, minél inkább megismerjük, annál inkább szeretjük majd.

Lássunk egy csipetnyi ismertetést, amely szerint a tangót sokféle tartásban (spanyolul: abrazo, vagyis ölelés) lehet táncolni. Nyitott tartásnál a férfi és a nő kartávolságra vannak, zárt tartás esetén a tánc alatt végig összeér a mellkasuk. E között a két véglet között közös megegyezéssel bármilyen tartást felvehet a pár. A zárt tartás a tangó hagyományosabb, korábban kialakult stílusaira jellemző, míg a nyitott tartás, ami akár a partner kezének elengedését is jelentheti, teret ad az újabb (tango nuevo) stílusra jellemző bonyolultabb lépéseknek és díszítéseknek. Ugyanakkor legalább ilyen fontos, hogy a tangó erősen improvizatív jellegű tánc. Nincs alaplépése, bár az évtizedek során a magasabb tudásszintű és elismert táncosok számos lépéskombinációt rögzítettek, amik később hagyománnyá váltak. A férfi minden egyes lépésnél rögtönöz, a nő pedig nem tudhatja, mi lesz a következő lépése.

A Malevaje Porteño művészei egyetértenek abban, hogy a tangó egy dologra biztosan alkalmas: közösséget teremt. Amit ajánlásképp tudnak mondani, hogy minden egyes koreográfiájukon átsüt az argentin jókedv (vagyis a tangó – ezek alapján – nem csupán a fájdalmas szerelemről szóló zene), valamint minden alkalommal be akarják mutatni az élet csodáit. Műsorukon az alábbi darabok is szerepelnek, Libertango, La Cumparsita, El Choclo, Nueve de Julio, Puñalada, Nocturna, Milonga De Mis Amores, A Media Luz, de számos tangót írt napjaink argentin sztárzeneszerzője, Astor Piazzola is.

A Zen Wu Dance, Tajvanból
Mivel tán nem ennyire ismert, még titokzatosabbnak tűnhet a tajvani Kue-Ren-ből érkező Zen Wu Dance együttes műsora, amit különös módon 28 nő és 4 férfi ad elő. A Zen Wu egyébként egy történelmi figura, a Tökéletesedett Harcos legendás alakját a Hadakozó Fejedelemségek és a Han-dinasztia koráig lehet visszakövetni.
A tajvani zenében és táncban a bennszülött ausztronéz népek zenéje ugyanúgy megtalálható, mint a kontinentális Kínából származó hagyományos kínai zene, kínai opera vagy a nyugati klasszikus zene és könnyűzene.

Az előadásra nyugodtan rámondható, hogy igazi show, azzal együtt, hogy ez így volt már sok száz éve is, amikor a showbiznisz még nem létezett. Ebben a műfajban népszerűek a papírkivágások, a papíresernyő-készítés, a papírlámpások készítése, fafaragás, a különböző falenyomatok készítése, a jádeszobrászat, valamint a textilhímzés – amik mind meg is jelennek a színpadon. A különféle törzsek népzenéje és néptáncai mellett a kínai hagyományokból eredő oroszlántánc és sárkánytánc is a tajvani kultúra része – úgyhogy a Zen Wu Dance sárkányai is ott ropják majd a Kodály Koncert színpadán!
KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK
EGYÉB KAPCSOLÓDÓ CIKKEK:




