Halász Kinga | 2016. márc. 30., 12:00
Új csillagászati látványosságok
A nagy sikerű Csillagászati Hét után is kínál érdekességet a Zsolnay Negyed Planetáriuma: egy különleges, antik, közel száz éves távcsövet és az eredeti Carl Zeiss vetítőgépet is ingyenesen megtekinthetik a látogatók. Nem beszélve a legújabb, látványos bemutatóról, melynek címe A galaxisok birodalma.
A Planetárium előterében véglegesen kiállított relikviáknak köszönhetően a Negyed újabb technikatörténeti és kultúrtörténeti emlékekkel gyarapodott. A távcsövet Dr. Balázsy László (1908-1980) készítette, aki a II. világháború utáni évtizedekben Baranya megye egyik legismertebb csillagászati ismeretterjesztő előadója volt. Az általa készített tükrös távcső igen népszerű lett, alkotójával filmet is forgatott Dr. Kulin György csillagász és Kollányi Ágoston Kossuth-díjas filmrendező. A vizuális megfigyelésre, fotózásra és bemutatásra is használt "Alcor" távcsövet Dr. Balázsy László gyermekei adományozták a Zsolnay Kulturális Negyed Planetáriumának.

A relikviák kihelyezésének egyik apropója a Csillagászati Hetet övező kiemelkedő érdeklődés volt, mely azt támasztotta alá, hogy hosszú távon is igény van az űrkutatási témájú kínálatra. A Csillagászati Hét keretében kb. 1300 fő érkezett a Zsolnay Negyed Planetáriumába, a gyerekektől az egyetemistákon át egészen a nyugdíjas korosztályig. A résztvevők megismerhették a csillagászati kutatások aktuális eredményeit és részt vehettek a legnépszerűbb planetáriumi vetítéseken. Utóbbiak egész évben elérhetők, kiemelkedik közülük a legújabb előadás, A galaxisok birodalma. Az égen látható távoli fénypontok és ködösségek évszázadok óta izgatják a tudósok és a hétköznapi emberek fantáziáját, megismerésükhöz egyre nagyobb távcsöveket és űrszondákat építettek. A bemutatón egy képzeletbeli űrhajó a fénynél is gyorsabban kijut a Naprendszerből és elrepít a csillagok és a galaxisok közé! Óriási, csillagközi gázfelhők, amelyekben új napok és bolygórendszerek születnek, több milliós csillagokat tartalmazó halmazok, a távoli Tejútrendszer zugai és fekete lyukak, csillagvárosok, galaxishalmazok tárulnak fel. Az előadás végén ráadásul megtekinthetőek a mai eszközeinkkel megfigyelhető legtávolabbi objektumok, amelyeknél messzebb a Föld legnagyobb távcsöveivel sem látunk el. Az előadást legközelebb áprilisban láthatják az érdeklődők.

Tényleg veszélyben van a Föld?
A kérdés az átlagemberek számára az egyik leggyakrabban hallott űrkutatási téma. A Csillagászati Héten Sárneczky Krisztián csillagász, kisbolygó kutató előadásából kiderült, hogy mennyire kell tartani a Föld a felé közeledő kisbolygóktól.
- Azért fontos beszélni erről, mert a médiában gyakran szerepelnek csúsztatások, s ezeket a túldramatizált híreket jobb a helyükön kezelni – mondja a szakember.
Az előadásból kiderült, hogy nem kell félni a kisbolygóktól, hiszen még ha valóban a Föld felé is tartana egy, az emberiség már rendelkezik olyan technológiai tudással, amivel el tudná téríteni. Sőt, ahelyett, hogy veszélyt jelentenének, még hasznot is húzhatunk belőlük. Egyrészt használhatók egyfajta bányaként, nyersanyagszerzés céljából; másrészt a kisbolygók lehetséges jövőbeli űrutazási célpontot is jelenthetnek.
- Nagy öröm volt látni a rengeteg érdeklődőt, igazán lelkes közönség gyűlt össze. Nemcsak a Planetárium lenyűgöző, hanem maga az egész Zsolnay Negyed is. Még sosem voltam itt, de megkapó volt a hely és a kiállítások sokszínűsége, kisugárzása – mondta el Sárneczky Krisztián.
KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK
EGYÉB KAPCSOLÓDÓ CIKKEK:




