De vajon milyen egy jó planetárium, mennyire fejlődik a tudományos szórakoztatásnak e helyszíne, létezik-e planetáriumok versenye kis hazánkban?
Szebényi Anita, a ZSÖK munkatársa és Nagyváradi László, a PTE docense, csillagász, a "plani" egyik leglelkesebb előadója mindent tud már ebben a témakörben.
Ha már kész a planetárium épülete – ami lehet 4-től akár 23 méter átmérőjű, a pécsi a maga 8 méterével a kisebb verziójú –, voltaképp már "csak" egy szoftver és a projektor kell ahhoz, vetíteni tudják a mesterséges égboltot. Persze, épp e kettő nagyon fontos. Egyrészt, hogy új és új programok készüljenek, és ebben Pécsett Gyenizse Péter van a planetárium segítségére. És hát a projektor, ami tíz éve világszám volt – mára ebben a műfajban is nagyot lépett előre technika, vagyis lassacskán eljön a fejlesztés ideje, akár a lézer irányába.
Szebényi Anita úgy véli, hogy épp a planetárium népszerűsége, az évente zajló 900 előadás és program miatt lesz hamarosan időszerű a beruházás, no meg azért is, mert kedvelt műfaj lett az égbolt vizsgálata. Az eltelt évtizedben egyre-másra jöttek létre újabb planetáriumok, például a Zselicben, Bakonybélben, Kecskeméten, Debrecenben. Felújítják a budapestit is, és épül egy Baján.
Nagyváradi László – aki valaha, még a Mecsek-oldali planetáriumban kezdett, és már vélhetőleg több ezer előadáson van túl – már a tervezésben is részt vett, ma is úgy véli, hogy 8 méter átmerőjű kupola erre a célra ideális, jól lehet rá vetíteni. Ugyanakkor szerinte a pécsi intézmény nagy előnye, hogy élőszavas előadással várja az érdeklődőket.
– Nagyon jól tudunk alkalmazkodni az életkorhoz, érdeklődési körhöz, esetleges igényekhez. Kicsit elmozdulok a hatás felé. Amikor érzem, hogy a közönség velem van, szinte maguktól jönnek a jópofa hasonlatok, az ember meg-megszólít egy gyereket, kérdezvén, hogy hány kiló, és akkor az mennyi lenne, ha Holdon ugrálna. Interaktívak vagyunk, ahogy azt manapság kell.
– A planetárium mégis csak amolyan színház, ahol felhúzzuk a függönyt, és beülnek az emberek, és egyszer csak sötét lesz – folytatja Nagyváradi László.
Ami a Zsolnay Negyedbe érkező turistákat illeti, meséli Szebény Anita, két kategória van: akik a Zsolnay témájú kiállítások miatt jönnek elsősorban és itt csodálkoznak rá, hogy van planetárium is; meg a fordítottja is igaz, akik direkt a planetárium miatt érkeznek, és ha már itt vannak, mást is megnéznek az előadás után. Ilyen szempontból nagyon jó helyen van a plani.
Az égbolt fürkészése a benti program mellett sokszor kiegészül távcsöves vizsgálódással,; de tartottak már a planetáriumban születésnapot, lánykérést, házassági évfordulót, amikor csak az ünnepeltek és a barátok vesznek részt az előadáson, az alatt a kivetített égbolt alatt, ami az adott naphoz kapcsolódik. Népszerű a nyári gyerektábor, vagy a Da Vinci Learning Magyarországgal együtt szervezett pizsamaparti is. Minden évben sokakat vonz a Csillagászati Hét aktuális csillagászati-űrkutatási előadásokkal, programokkal, ahova a pécsi előadók mellett az adott téma legkiválóbb hazai ismerőit hívják el.
A planetárium legnépszerűbb előadásai: Kalandozás a csillagos égbolton, Utazás a Marsra, Mesék az űrhajókról: Vilmos egér a világűrben, Mesék a csillagokról
A planetárium honlapja: https://www.zsolnaynegyed.hu/planetarium