Az oldalainkba ágyazott Google Adwords kódja marketing célokra, valamint a Google Analytics kódja a látogatottság méréséhez sütiket használ.

Adatkezelési szabályzat Elfogadom!

Eozin Magazin

hu

A Zsolnayak és I. Ferenc József

Szerző: Vágyi Móni

A bécsi kiállítás, az első sikerek

 

zsolnay-vilmos-1

 

Zsolnay Vilmos a testvérétől, Zsolnay Ignáctól 1865. évben átvette a Felsővámház területén álló terrakotta és cserépedényüzemet, amelyben az egyszerű használati edények még gépi  eszközök hiányában kézi erővel, gyakorlati tapasztalatból készültek.

 

A próbadarabokat maga Vilmos készítette el, ekkor vette kezdetét a művészi termelés.

 

Amikor a kerámiagyártás területén a kis manufaktúra fejlődésnek indult,  Vilmos eleinte bátyja nyomdokain járt, majd új utakat, lehetőségeket követett. Külföldi szakembereket alkalmazva korongos, mázoló, kemence műhelyek építkezésébe kezdett. A fazekas- és terrakottaműhelyt gyárrá alakíttatta és egész sor kutatásba kezdett. Ennek eredményeit Franz Kosch-nak, a bécsi udvari kísérleti intézet vegyészének továbbította azzal a szándékkal, hogy Kosch-sal társulva – akinek elsődleges célja mindenből a  haszonszerzés volt - Bécsben lerakatot létesítsen és újabb gyárat alapítson.

 

Akkoriban a piaci terjeszkedés és a reklám érdekében elsősorban óriási méretű, díszes kirakatokat rendeztek be az üzletek. Később az országos és világkiállítások váltak hatékony marketingeszközzé.

 

A világkiállítások sora 1851. május 1-én  Londonban kezdődött Viktória királynő beszédével és a híres Kristálypalota kapuinak megnyitásával. Magyar kiállítók már ezen is részt tudtak venni, jóllehet a Bach-korszak éveiben az osztrák hivatalok nem szívesen adtak engedélyt az ilyen jellegű utazásokra.

 

A világkiállítások sora 1851. május 1-én  Londonban kezdődött Viktória királynő beszédével és a híres Kristálypalota kapuinak megnyitásával. Magyar kiállítók már ezen is részt tudtak venni, jóllehet a Bach-korszak éveiben az osztrák hivatalok nem szívesen adtak engedélyt az ilyen jellegű utazásokra.

 

vil-kiall

 

I. Ferenc József országlása 25. évfordulója alkalmából Bécsben rendezték meg az 5. világkiállítást 1873-ban. Erre az alkalomra Zsolnay Vilmos is készült, a magastűzű mázak terén végzett kutatásai 1872-re már a finomodó díszműárun és vert antique díszárun át különleges kísérleti anyagot eredményeztek.
A kiállítók száma elérte az 52 ezret, a látogatóké pedig a több milliót, akiket ámulatba ejtett a találmányok, slágercikkek sokasága. Naponta százezren látogattak el a kiállításra. A magyarok összesen 1683 érmet és oklevelet szereztek.

 

bronzerem

 

A bécsi kiállításon Zsolnay Vilmos számításai is beváltak: a bemutatkozás sikerét nemcsak a zsűri által odaítélt nagy bronzérem, kitüntetés, valamint oklevél igazolta, hanem a kereskedők és szakemberek első komoly elismerése, a megsokszorozódó megrendelések is.
Ennek a kiállításnak köszönhető a királlyal történt első személyes találkozása is, amikor az I. Ferenc József-renddel tüntette ki az uralkodó.

 

zs-v-oklevel

 

Zsolnay Vilmos meghódította Bécset!


Könnyűipari áruival elérte a versenytársak színvonalát. Oroszországból, Angliából, Franciaországból, sőt Amerikából is kapott megrendeléseket.

 

A gyár a Monarchián belül az osztrák és a cseh konkurenciával szemben versenyképes vállalkozásnak  bizonyult. A bécsi sikerek után Zsolnay Vilmosnak nagy megrendelésekre nyílt kilátása, emiatt 1874-ben gyakran utazott Pestre Ekkor alakult ki komoly üzleti összeköttetése Testory Antallal, Pest legelőkelőbb díszműáru-üzletének tulajdonosával, akinek közvetítésével megrendelést kapott a gödöllői királyi vadászkastélyba is.

 

A Ferenc József személyes használatára szánt, sok darabból álló, nagyobb méretű, vadászjelképekkel, erdei vadak és madarak ábrázolásával díszített mosdókészlet kőgyurmából készült. A Zsolnay-gyárban hozzá hasonló étkészlet is gyártásra került.

 

zsolnay-keramiak

 

A rajzokat először a nyers tárgyra vésték, majd izzító égetés után kobalttal utánarajzolták.           

Az állatábrázolásokhoz Brehm Az állatok világa című művének illusztrációit vették alapul. /Zsolnay Teréz/

A bécsi kiállításon elért sikeren felbuzdulva Zsolnay Vilmos minden alkalmat megragadott, hogy a bel- és külföldi piacot meghódítsa, a kiállításokon termékeit, újításait bemutassa.

/1874 Apatin , 1875 Újvidék , 1876 Szeged. Mindenütt éremmel tüntették ki/

Az 1876-os szegedi kiállításon a Zsolnay-stand bemutató polcain  sorakozó luxusáru-termékek kiválóan szemléltették az 1873-as bécsi kiállítás óta eltelt 3 év alatt elért minőségi fejlődést.

 

I.Ferenc József osztrák császár, magyar és cseh király, az Osztrák–Magyar Monarchia első uralkodója a városunkban.

 

I-ferenc-jozsef3

 

Az osztrák császár és magyar apostoli király uralkodása alatt több alkalommal is ellátogatott városunkba, Pécsre. (Az uralkodó első látogatását már 1852.évében jegyzik. Gerő András: Ferenc József és a magyarok című könyve szerint 1849-ben, harcok közepette járt Magyarországon. Arany János nem vállalva a dicsőítést, a császár látogatása elleni tiltakozásként 1857-ben kezdte és 1861-ben fejezte be a Walesi bárdok c. csodálatos balladát.) Őfelsége 1852. évben június 01-től augusztus közepéig tartózkodott a városban.

 

A 1876. évben rendezett szegedi kiállítás után, a szeptemberi hadgyakorlatok idején József főherceg Pécsett tartózkodott, és szándékában állt a Zsolnay gyárat is megtekinteni, ez volt az első látogatása a gyárban.

 

"A főherceg minden iránt lelkesen érdeklődött.
Végigment a műhelyeken, még a muffolákat és a gépeket is megtekintette. Kopogatta, simogatta az edényeket, terrakottákat, és sokáig gyönyörködött a korongosok munkájában. Nagyon meglepte, hogy annyi szép hazai gyártmányt lát, és létezésükről sem tudott. Micsoda szégyen – kiáltotta –, hogy ezek a remek dolgok oly sokáig ismeretlenek maradtak. Amikor pedig meglátta a konyhaedényeket, lábasokat, így szólt: El kell hoznom ide a feleségemet. Mennyire fog örülni mindennek! Nevetséges, hogy cseh házalóktól kell vásárolnunk, csak azért, mert sejtelmünk sincs róla, mit kaphatunk itthon." /Zsolnay Teréz/

 

„Egy kis kitérő”

 

A főherceg látogatása után, még azon az őszön felkereste a gyártat Trefort Ágoston kultuszminiszter is, aki rendkívül méltányolta Zsolnay Vilmos teljesítményét.
Ennek bizonyítéka a Budapesti Szemle 138. kötetében megjelent "emlékírás":

 

bp-szemle

 

Trefort Ágoston Magyarország egykori vallás- és közoktatásügyi minisztere.
Miniszterségének emlékét őrzi számos fényes közművelődési épületünk, melyeket a fővárosban s  vidéken emelt. Magyar művelődéspolitikus, reformer, publicista, vallás- és közoktatásügyi miniszter, az MTA tagja, később igazgatója, majd elnöke 1885-től 1888-ig.
Különösen egészségügyi, műszaki és ipari intézeteinket karolta fel; neki köszönik új épületeiket s hatalmas fejlődésüket a tudományegyetem bölcsészeti és orvosi kara, a József műegyetem, létesítésüket a technológiai iparmúzeum és közép-ipariskola, továbbá az iparművészeti társulat.

 

A király következő gyári  látogatásai

 

A Zsolnay-gyár életére, működésére és fejlődésére nagy hatással volt a következő világkiállítás, amelyet 1878. év októberében Párizsban rendeztek, s amelynek sikerén nagyon sok múlott. A siker nem csak hosszú évekre stabilizálta a gyári megrendeléseket és elősegítette a további külföldi terjeszkedést, de az újabb kísérletek fejlesztéséhez is fedezetet nyújtott. 

aranyerem

    
Ezen a kiállításon kiemelkedően képviseltették magukat a magyarok: összesen 519 kitüntetést, közte 12 nagydíjat szereztek. Zsolnay Vilmost a francia kormány becsületrenddel tüntette ki, termékeit pedig aranyéremmel és díszoklevéllel jutalmazták.
A párizsi sikerek után 1880. év szeptemberében Ferenc József a hadgyakorlatok idején, pécsi tartózkodása alatt ismét fel kívánta keresni a gyárat.

 

Ennek az eseménynek híre még a látogatást megelőzve eljutott a Zsolnay-gyárba, így a család méltó környezetben, virágfüzérekkel, tölgyfalombbal és zászlókkal díszített kapuban fogadhatta a királyt és a kíséretéhez tartozó előkelőségeket.

 

"Őfelsége nem győzte csodálni a termékek formagazdagságát és a dekorok sokaságát. Komoly figyelmet mutatott minden iránt, a gyártási folyamatot is meg akarta ismerni. Végigment a műhelyeken, még a muffolákat és a gépeket is megtekintette.
Az esemény után  pedig a házunkba özönlőttek az  idegenek, sőt megjelent "egész Pécs" egyszerre mindenki látni akarta a gyárat."
/Zsolnay Teréz /
Mattyasovszky Jakab és Zsolnay Teréz 1881. szeptember 15-én kötött házasságot. Ez időben történt, hogy József főherceg újabb látogatást tett a Zsolnayak üzemében. A gyár fejlődése bizonyára igencsak felkeltette a főherceg érdeklődését, mert még a viszontagságos időjárás sem tartotta vissza attól, hogy megcsodálja az újabb fejlesztéseket ."Szakadó esőben gyalog jött ki kíséretével. Kedélyes volt, és bámulta a nagy fejlődést."                                                   
/Zsolnay Júlia levele nővéréhez, Zsolnay Terézhez/

 

Az 1896-os millenniumi kiállításon szereplő eozinjáért az uralkodó a Ferenc József-rend középkeresztjével tüntette ki.
Ferenc József engedélyezte Zsolnay Vilmos gyárosnak a belga Lipót-rend lovagkeresztjének viselését.


Wartha Vince Agyagipar c. művében így fogalmaz:

 

"És ha azt kérdezzük, kinek köszönheti a gyár ezt a nálunk oly szokatlan fejlődést? Erre bizony pirulva kell felelnünk: a külföldnek; mert a pécsi mester törekvéseit leginkább csak a külföld támogatja, ez részesítette először elismerésben és részesíti folyton folyvást! ... Arra, hogy a vagyonos közönség feleslegével támogassa a hazai művészetet, arra minálunk egyhamar nincs kilátás … Pedig Zsolnay neve az angol Mintonnal és a francia Deckkel egy rangban áll."

 

A pécsi székesegyház fölavatási ünnepélye

 

Őfelsége pécsi látogatásai közül a legpompázatosabb és legérdekesebb a pécsi dóm fölavatási ünnepélye, amely 1891. június 22-re esett. Az ünnepségsorozat előkészületei már Dulánszky Nándor püspöksége alatt 1877-ben kezdődtek. Úgy gondolták, hogy a millenniumi ünnepségekre Árpád-kori formájában állítják helyre a székesegyházat.
Ezzel a későbbi korok hozzáépítései megsemmisültek. 1882-ben az újítások  alatt sajnos a barokk oltárok, padok és székek a kiárusításuk során megsérültek, az építkezés közben a középkori várfalakat is lebontották. Ez a dóm történetében művészeti szempontból is pótolhatatlan veszteséget okozott.

 

A millenniumi készülődés eseményeiről a "Pécsi Figyelő" cikkei tudósítottak. Egy 1891. május 23-i cikk kapcsán érdekesség, hogy egy oldalon  szerepel  Őfelsége fogadtatásának készülete és Zsolnay Vilmos névnapi ünnepélyének híre is.

 

pecsi-figyelo

 

diszkapu

 

Az ősi várfalat ábrázoló díszkapu (amely Piatsek Gyula építész tervei alapján készült), közepén leeresztett fölvonóhíddal, tetején a bástyafokokon a régi magyar harcosokat ábrázoló színtársulati tagok festői csoportjával láthatólag kellemesen lepték meg a királyt. 1891. június 22-én, az avatási ünnepség napján a király, a főhercegek és számos méltóság jelenlétében a püspök vezetésével 12 órakor került sor a dóm fölszentelésére. Ezután az uralkodó a városban körútra indult.
Az első nap meglátogatta a katona-kórházat, az új közös  honvédségi  laktanyát, a törvényszéket és a királyi táblát (Ferenc József látogatásáról a Pintér-kert Arborétumban található Pintér-villa teraszán és a Szt. István téri Pezsgőgyárban található egy-egy emléktábla). Ezután a boszniai papnevelő-intézetet látogatta meg, majd a népünnepély következett.

 

Korabeli pécsi újság beszámolója tudósít a király következő napirendjéről: az új zeneiskolában, a Littke pezsgőgyár telepén, legvégül a Zsolnay-gyárban tett látogatásáról.

 

vasarnapi-ujsag

 

zsolnay

 

Klein Ármin, a Zsolnay-gyár tervezőművésze által díszített vendégkönyv. Külön erre a célra készült fajanszból a toll szára.

 

Szellemes epizód Ferenc József jegyében


Az 1900-as párizsi kiállításra a magyar állam a huszárok történetének bemutatását tervezte az  összes nemzet és kor huszárainak megjelenítésével. Ebből az alkalomból a 30-35 cm magas szobrok elkészítésére a Zsolnay-gyárat kérte fel. A szobrokat a Zsolnay gyár keramikus tervezői,  Mack Lajos és Apáti-Abt Sándor mintázták meg.
Apáti-Abt Sándor feladata volt, hogy lóháton ábrázolja a három szövetséges uralkodót: Ferenc Józsefet, Sándor cárt és Vilmos császárt. Ferenc József valamiért nem úgy ült a lóháton, hogy az elnyerje Zsolnay Vilmos és fia, Zsolnay Miklós tetszését. Ezért Mack Lajos azt az utasítást kapta, gyártson egy új császárt, azaz őfelségét emelje ki a nyeregből és egy új nyalka Ferenc Józsefet ültessen a helyébe… Apáti felettébb haragudott, nem tudta elfelejteni ezt a dicsőségén esett csorbát. /Zsolnay Teréz/

Vágyi Móni

Támogatók